Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Hodowcy

Hodowcy

Mistrz regionu I Łódź 2014 w kat. ?Młode? - Robert Berestowski

Robert Berestowski to hodowca, który swe wyniki zdobył ciężką i perfekcyjnie zorganizowaną pracą. Jest to człowiek, od którego możemy się uczyć, jak prawidłowo zorganizować sobie dzień, aby ze wszystkim zdążyć na czas. Zawód Roberta wymaga od niego częstych wyjazdów i podróży po całym kraju. A jednak pokazał, że jeśli się bardzo czegoś chce, to można to osiągnąć. W pracy jaką wykonuje ciągle udowadnia, że jest jednym z najlepszych w swojej branży. W dość krótkim czasie udowodnił to samo w naszym sporcie. Tutaj nie małą rolę odegrała jego żona Agnieszka i syn Jakub. To oni pomagają mu w prowadzeniu hodowli i motywują go do dalszej pracy, zarówno z gołębiami jak i z amadynami, których jest wielkim miłośnikiem. Myślę, że należy on do tych szczęściarzy, którzy spotkali żonę, która pasjonuje się gołębiami, wspiera i zachęca do zdobywania coraz to wyższych tytułów.

Prawdziwa pasja

Kilka słów na temat mojej pasji, którą jest hodowla gołębi pocztowych . Przygodę z tym sportem rozpocząłem w 2000 roku. Zainteresowanie hodowlą gołębi zaszczepił mój tata i dziadek, którzy hodowali gołębie od najmłodszych lat. Tata hodował gołębie ozdobne zaś dziadek gołębie pocztowe i już wtedy osiągał bardzo dobre wyniki lotowe, pomimo utrudnień jakie w tamtych czas były np. transport gołębi pociągiem . Jeśli chodzi o początki to oczywiście nie było łatwo. W 2000 roku postanowiłem wstąpić do PZHGP i zakupiłem gołębie od obecnego Mistrza Oddziału Mława. Młode zakupione po lotnikach od mistrza przeznaczyłem do rozpłodu, wychowałem po nich w pierwszym roku około 40 młodych do lotów. Finał był taki, że na kilku podlotach treningowych straciłem większość ptaków, a kolejne loty przyniosły kolejne straty i spustoszenie gołębnika. Był to bardzo trudny okres mojej hodowli. Ale ciężka praca w hodowli i chęć poszerzenia wiedzy na temat gołębi pozwoliła na sięgniecie po tytuł Mistrza Oddziału Mława przy bardzo dużej konkurencji na poziomie oddziału. Trzeba także podkreślić, że teren na którym jest położony oddział Mława jest określany jako ?bardzo trudny?.

Sezon lotowy 2011 uważam za bardzo udany. Wyniki jakie osiągnąłem to Mistrz Oddziału Mława Gołębie Dorosłe, I Wicemistrz Rejonu Lotowego i wiele innych, zaś sezon 2012 to mistrzostwo GMP Oddział Mława i Okręg Ciechanów dodatkowo mistrzostwo w kat. Maraton w oddziale Mława i w okręgu Ciechanów. Były, i nadal są, to dla mnie samego bardzo cenne osiągnięcia, gdyż nigdy nie byłem faworytem tych kategorii dlatego te tytuły mnie tak bardzo cieszą. Sezon 2014: gołębie młode Mistrz Oddziału Mława , Mistrzostwo Okręgu Ciechanów, Mistrz PZHGP Regionu I Łódź 2014 r.

Hobby ? Egzotyka - Hodowla Amadyn

Na co dzień dodatkowo wspólnie z małżonką Agnieszką prowadzimy profesjonalną hodowlę ptaków egzotycznych specjalizacja w gatunku Amadyna Wspaniała. Jest to piękny i ciekawy ptak. Trzeba dodać bardzo wymagający. Mamy obecnie w hodowli około 50 ptaków. Opieka codzienna spada na małżonkę Agnieszkę, ja zajmuję się profilaktyką i kojarzeniem w pary. Pary rozpłodowe łączymy w grudniu odchowujemy około od 60 do 80 młodych. Warto dodać dla tych, którzy nie mieli do czynienia z tymi ptakami, że tylko młode wychowane przez rodziców będą dobrym materiałem do dalszej hodowli. A dlaczego? Otóż matka poprzez papkę z wola przekazuje wszystkie cechy genetyczne pisklakom. Wszystkie młode wychowane przez mamki są bardzo ładne, ale bez wartości hodowlanej. Takie ptaki zarówno samiec jak i samica nie wiedzą kompletnie co to macierzyństwo.

Gołębie młode

Czy miałeś w tym sezonie problemy z syndromem adeno-coli, a jeżeli tak to jak z tego wybrnąłeś?

Tak nie uchroniłem się od choroby. Dwa razy bardzo delikatnie zaatakowała moje stado. Zastosowałem wówczas środek z firmy Dac FMT .

Czy selekcjonujesz gołębie młode przed sezonem i na jakie cechy zwracasz uwagę przy selekcji?

Jeśli chodzi o selekcję gołębi młodych to kosz robi to za mnie. Nie przeprowadzam selekcji i nie stawiam żadnych kryteriów dla młodych ptaków.

Jak trenujesz gołębie młode przed i w czasie sezonu?

Obloty przeprowadzam rano i wieczorem. Dwa tygodnie przed lotami treningowymi z kabiny zaczynam wywozić młode sam. Na loty ćwiczebne zaczynam od wywózki na odległość 5 km. Później wywożę je jeszcze 10 razy, ale nie dalej niż 35-40 km. W trakcie sezonu lotowego przeprowadzam obloty wokół gołębnika.

Gołębie stare

Jak trenujesz swoje wdowce i wdowy?

Otóż przeprowadzam obloty codzienne rano i wieczorem - zarówno samice jak i samce. Uważam, że po oblotach ptaków wokół gołębnika można ocenić jaki będzie lot.

Jak przebiega wentylacja w Twoim gołębniku?

Wentylacja jest ruchoma. Cały dach jest przesuwny. W zależności od pogody jest zasuwany lub odsuwany. Uważam, że jeżeli ja się dobrze czuję w gołębniku to gołębie również.

Czy w Twojej okolicy jest jakiś dobry profesjonalny weterynarz, który nie liczy tylko i wyłącznie na zarobek?

Najbliżej tj., około 90 km, w Olsztynie, jest pan Andrzej Koralewski.

Czy wkładałeś gołębie na loty ze wspólnego gołębnika?

Nie, nie brałem udziału, ale w sezonie 2015 chciałby obsadzić kilka gołębników.

[...]

Sezon Lotowy 2014 roku wybrane wyniki

  • Mistrz Kat Młode PZHGP Oddziału Mława
  • Mistrz Kat Młode PZHGP Okręgu Ciechanów
  • Mistrz Kat Młode PZHGP Regionu I Łódż ( ? Polski)
  • 12 Przodownik w Polsce GMP z 40 - tki

Na koniec chciałby życzyć wszystkim hodowcom udanego sezonu lotowego oraz wielu sukcesów na najbliższy sezon lotowy 2015 roku.

Kontakt:

Robert Berestowski
06- 500 Mława
ul. Studzieniec 6

Autor: Tadeusz Nowak

Cały artykuł w 1/2014 numerze miesięcznika ?Złoty Gołąb?

Wróć do przeglądania wszystkich hodowców

>