Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Hodowcy

Hodowcy

Vítězslav Mácha ? Mistrz Świata w zapasach

Hodowca gołębi, o którym Wam opowiem to Vítězslav Mácha. Jest to czeski zapaśnik, który jest dwukrotnym medalistą olimpijskim. Vítězslav urodził się w 1948 roku, dokładnie 6-go kwietnia, zatem możemy w tym numerze złożyć mu życzenia z okazji urodzin. Sto lat Víto! Kolega Mácha walczył w zapasach w stylu klasycznym, w kategorii półśredniej (do 74 kilogramów). Brał udział w trzech igrzyskach - w 1972, 1976 i 1980 roku, na dwóch zdobył medale. Złoty medal olimpijski zdobył w Monachium w 1972 roku, cztery lata później zdobył srebrny medal w Montrealu. Swoje pierwsze Mistrzostwo Świata zdobył w Katowicach w1974 roku, potem po raz drugi został Mistrzem Świata w Gottenburgu (Szwecja) w 1977 roku. Nie raz stawał też na podium mistrzostw Europy ? zdobył złoto w 1977, srebro w 1973 i 1974, brąz w 1972 i 1975 roku. Ważnym osiągnięciem jest również zdobycie nagrody za uczciwą walkę według zasad ?fair play? Pierre de Coubertina, ojca igrzysk olimpijskich. Jest to międzynarodowa nagroda za uczciwość nadawana we Francji.

Zawody zapaśnicze polegają na zmaganiu się na okrągłej macie dwóch zawodników jednakowej kategorii wagowej, jeden w czerwonym trykocie (kostium zapaśniczy), drugi w niebieskim. Zapasy w stylu klasycznym, to takie w których dozwolone są chwyty wyłącznie powyżej pasa. W stylu wolnym można chwytać przeciwnika również za nogi. Walka w zapasach trwa dwie rundy po 3 min. z przerwą 30 sek. lub dwie rundy po 2 min. z przerwą 30 sek. W zapasach bez wątpienia dużą rolę odgrywa siła, szybkość oraz spryt i instynkt zawodnika.

[...]

Jak udało Ci się połączyć dwie pasje - gołębie i zapasy?

Udało się to tylko dzięki temu, że hodowałem gołębie z ojcem. Gdyby nie on, musiałbym z czegoś zrezygnować. Zapasy pochłaniały bardzo dużo mojego czasu. Trenowałem dwa razy dziennie, w weekendy jeździłem na zawody zapaśnicze, oprócz tego musiałem brać udział w zgrupowaniach oraz wyjazdach zagranicznych. Wraz z kolegami jeździliśmy pociągiem z Pragi. Na stacji Polanka wyskakiwałem z pociągu i biegłem do domu przez pole, żeby jeszcze zdążyć na lot. Wtedy również zacząłem stawiać swój pierwszy gołębnik. W tym samym czasie przygodę z gołębiami zaczął także brat, latał starymi gołębiami, których nie przeniosłem do nowego gołębnika.

[...]

Jak wygląda lotowanie młodymi?

W sumie odstawiamy około 80 młodych i niemal wszystkie muszą wziąć udział w lotach. Duża większość pochodzi ze średniodystansowców. Mam dwie grupy gołębi młodych. Starsza grupa składa się z 40 gołębi, te biorą udział we wszystkich lotach. Im ścielimy słomę i pozwalamy budować gniazda. Druga grupa to gołębie późniejsze z drugiego lęgu, których jest również około 40 sztuk. Obie grupy wywożone są razem, jednak te młodsze nie są wkładane na ciężkie loty. Lotuję głównie starszą drużyną. Loty młodych nie są dla nas priorytetem, ale raczej środkiem do nauczenia młodych, że muszą wracać jak najszybciej do gołębnika.

[...]

Czy masz kłopoty związane z adeno-coli?

Co roku mamy problemy z adeno-coli. Sami wywołujemy chorobę, aby wystąpiła przed lotami. Pakujemy gołębie do koszy i zamykamy na noc w garażu. Na drugi dzień je wywozimy. Kiedy wybuchnie choroba, podajemy 4x1 Mix, który jak na razie działa. Znam jednak hodowców, którym preparat ten nie pomaga. Myślę, że to kwestia zbyt krótkiego podawania i w tym bardzo często tkwi problem. Hodowcy podają dany lek zbyt krótko albo w zbyt małej dawce. Wtedy nawet najlepszy środek nie pomoże w walce z chorobą. Nie mówię, że wynika to z oszczędności i skąpstwa, ale może po prostu z nie wiedzy. Gołębie młode karmimy karmą lekkostrawną, bez grochów. Kiedy gołębie wyzdrowieją, są koszowane na lot. Po powrocie z lotu przez jeden lub dwa dni podajemy ponownie 4x1 Mix.

[...]

Jaki wynik cenisz sobie najbardziej?

Chyba najwyżej cenię sobie wyhodowanie trzech najlepszych lotników Czech w kat. ?B? w jednym roku. Pierwszy z tych asów reprezentował Czechy na olimpiadzie w Gran Canaria i został NAJLEPSZYM LOTNIKIEM ŚWIATA!

Mistrzostwo Międzynarodowe (Czechy, Słowacja, Polska i Niemcy ? ówczesny DDR)
1983 ? 5. Miejsce
1984 ? 11. Miejsce
1986 ? 2. Miejsce
1990 ? 2. Miejsce

Mistrzostwo ogólnokrajowe:

Generalny Mistrz Czech w 2012 roku
II Generalny Mistrz Czech w 2014 roku
Ogólnokrajowe mistrzostwa na długim dystansie w 2014 ? 1. miejsce
Ogólnokrajowe mistrzostwa na średnim dystansie w 2014 ? 7. miejsce
Inter mistrzostwo w Czechach w 2014 ? 4. miejsce
Kategoria olimpijska ?E? w Czechach w 2014 ? 3. Miejsce

Całość w 4. numerze 2016 miesięcznika ?Złoty Gołąb?

Autor: Tadeusz Nowak

Wróć do przeglądania wszystkich hodowców

>