Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Aktualności

Aktualności

Porady weterynaryjne na kwiecień

Przeglądając prasę skierowaną do hodowców często spotykam artykuły na temat zdrowia gołębi. Wiele z nich poświęconych jest immunoprofilaktyce. Generalnie większość autorów zgadza się co do tego, że gołębie szczepić należy. Istnieją jednak pewne różnice w szczegółowych zaleceniach dotyczących szczepień.

Autor: Tomasz Klimczak

Są choroby określane jako ważniejsze, a inne jako mniej ważne. Właśnie w jednym z takich artykułów natknąłem się na stwierdzenie, że Salmonella występuje w Polsce niezwykle rzadko, w związku z tym szczepienie przeciwko niej nie jest potrzebne.

Pomimo, że salmonelloza rzeczywiście stwierdzana jest rzadko, to jednak co roku u kilku pechowców diagnozuję właśnie tę chorobę. Należy przy tym zaznaczyć, że pałeczki salmonelli wcale nie są tak łatwo wykrywalne. Wiele razy udaje się je wyhodować dopiero za drugą a nawet trzecią próbą, pomimo tego, że w stadzie panuje kliniczna postać salmonellozy. Tym trudniej wyhodować je w trakcie profilaktycznego badania kontrolnego próbki kałomoczu, nawet jeżeli w laboratorium stosuje się ...

[...]

Wielu znajomych hodowców przed sezonem lotowym szczepi gołębie linko-spektinem lub innymi szczepionkami na drogi oddechowe. Czy jest to warte polecenia?

Linco-spektin czy "szczepionki" typu Orni to naprawdę antybiotyki w formie iniekcji, a hodowcy stosują je jako alternatywę dla podawania antybiotyku do wody. Prawidłowe leczenie chorób układu oddechowego musi jednak trwać minimum 7 - 14 dni, dlatego lepiej przeprowadzić je w okresie zimowym. Jednorazowe podanie antybiotyku prowadzi w zasadzie jedynie do uodparniania bakterii.

Przypominam, że oddychanie przez otwarty dziób po oblocie u gołębi nie wypuszczanych na obloty przez zimę jest oznaką słabej kondycji i braku formy a nie chorobą dróg oddechowych czy suchym katarem !!!

[...]

Całość w 4. numerze 2016 miesięcznika ?Złoty Gołąb?


Wróć do przeglądania wszystkich newsów

>